2015-05-26

Co dalej? + Hipoteza IV z 27 maja

Hipoteza I. PO to nie są aroganckie głupki. Prognozują kryzys gospodarczy i chcą, żeby na jego okres przypadły prezydentura Dudy i rządy PiS. Awanturnictwo PiS i niekompetencja Dudy – także swoje zrobią. PO powróci potem w lawinowym triumfie prezydencko-parlamentarnym, żeby uratować naród.  

Hipoteza II. PO, PSL i SLD utworzą po wyborach parlamentarnych rząd z niewielką przewagą głosów w Sejmie. Prezydent wykorzysta inicjatywę ustawodawczą do zalania Sejmu i Senatu projektami bez szans na uchwalenie, lecz mobilizującymi część elektoratu, w powiązaniu z prezydenckimi orędziami, wetowaniem ustaw, opóźniającymi wystąpieniami do Trybunału Konstytucyjnego, pouczeniami wygłaszanymi podczas zwoływanej przez prezydenta  Rady Gabinetowej, wystąpieniami w zakresie polityki zagranicznej pod adresem premiera i ministrów, publikacjami Biura Bezpieczeństwa Narodowego, polityką odznaczania „patriotów” nawiązujących do kampanijnego wątku Dudy o Jedwabnem itp., itp.

Hipoteza III. Największą liczbę głosów w wyborach parlamentarnych osiągnie PiS, ale nie ma większości, ani partnerów do koalicji, powołana zaś przez prezydenta mniejszościowa Rada Ministrów (na czele z Kaczyńskim?) nie dostanie wotum zaufania i rząd skutecznie utworzy dopiero koalicja PO-PSL, po czym współpraca rządu z prezydentem przebiegać będzie nie gorzej niż między rządem Buzka i prezydentem Kwaśniewskim.

Hipoteza IV. [czekam na maile z pomysłami]

27 maja. Hipoteza IV. Wynik większościowy z 18 maili (do godz. 15:05): Kukiz - premierem, Kaczyński - wicepremierem. [czekam dalej]

Hipoteza V. [czekam na dalsze maile]

Korzystając z tej witryny wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, które usprawniają jej działanie.

© Ryszard Stemplowski