2017-05-10

Lepiej późno niż wcale

Krystyna Skarbek przypomniana:

Britain's first female second world war spy to get overdue recognition

https://www.theguardian.com/world/2017/may/09/britains-first-female-second-world-war-spy-to-get-overdue-recognition?CMP=Share_iOSApp_Other

Niezwłocznie po ukazaniu się tego artykułu dwoje znajomych przesłało mi swoje opinie, a w wśród nich trochę gorzkich słów pod adresem „Anglików”, ale i wiadomość o zasługach mego następcy, ambasadora Witolda Sobkowa. Pod jego to kierunkiem, placówka polska zrobiła więcej niż ktokolwiek inny dla upamiętnienia tej bohaterki z czasów II wojny światowej.

Ambasada współpracowała z Heritage Society, doprowadziła do odrestaurowania grobu i tablicy w kościele (zdjęcie poniżej) przy cmentarzu, wystąpiła o upamiętnienie bohaterki tablicą pamiątkową (blue plaque) na wspomnianym w gazecie hotelu, placówka zaangażowała się w doprowadzenie do stworzenia scenariusza do filmu fabularnego, przeprowadziła rozmaite akcje w mediach społecznościowych. Zrobiono w Ambasadzie promocję książki Clare Mulley, A Spy who Loved …, Pan 2013; Kobieta szpieg. Polka w służbie Jego Królewskiej Mości, Świat Książki 2013).

http://londyn.msz.gov.pl/pl/aktualnosci/upamietnienie_krystyny_skarbek

http://londyn.msz.gov.pl/pl/aktualnosci/60__rocznica_smierci_krystyny_skarbek

Na wniosek ambasadora, minister Radosław Sikorski nadal Clare Mulley odznakę Bene Merito, przyznawaną od 2009 roku osobom szczególnie zasłużonym dla promocji Polski. Dnia 10 marca 2014, wręczył ją autorce w  Ambasadzie RP w Londynie.

Korzystając z tej witryny wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, które usprawniają jej działanie.

© Ryszard Stemplowski