2018-11-23

Deficyt edukacyjny zagraża demokracji

W demokratycznych wyborach wszyscy mają równy głos, lecz coraz bardziej nierówno rozkłada się wiedza głosujących - przy niezadowalających zmianach na poziomie minimalnym - i to staje się coraz bardziej niebezpieczne. Symptomy tego są coraz wyraźniejsze w sferze funkcjonowania demokratycznych państw praworządnych, zarówno ich władz jak i stanu umysłów wielu obywateli.

Organizacja YouGov https://yougov.co.uk  badała przez siedem lat opinię publiczną (na próbce 15, 5 tys. osób) w następujących krajach:

Francja, Niemcy, Polska, Portugalia, Szwecja, Stany Zjednoczone Ameryki, Węgry, Włochy, Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Północnej Irlandii. Badaniami kierowali specjaliści z Uniwersytetu Cambridge, organizacji YouGov i finansującego to Leverhulme Trust.

Do tematu wprowadza dziś „The Guardian”:

https://www.theguardian.com/society/2018/nov/23/study-shows-60-of-britons-believe-in-conspiracy-theories?utm_term=RWRpdG9yaWFsX0d1YXJkaWFuVG9kYXlVS19XZWVrZGF5cy0xODExMjM%3D&utm_source=esp&utm_medium=Email&utm_campaign=GuardianTodayUK&CMP=GTUK_email

Zdaje się, że plasujemy się na poziomie przeciętnym, ale mnie wszystkie te informacje utwierdzają w od dawna narastającym niepokoju. Dane dotyczące Polski: 

https://d25d2506sfb94s.cloudfront.net/cumulus_uploads/document/g5egynwwsz/YGC%20Conspiracy%20Theories%20(Poland).pdf

Korzystając z tej witryny wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, które usprawniają jej działanie.

© Ryszard Stemplowski