2014-05-04

Prof. Hahn, kawaler Orderu Zasługi

Na Zamku Królewskim w dniu 3 maja, Prezydent Rzeczypospolitej udekorował Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej niemieckiego historyka, profesora Hansa Henninga Hahna, w uznaniu wybitnych zasług w rozwijaniu polsko-niemieckiej współpracy naukowej, za osiągnięcia w pracy badawczej oraz działalności na rzecz upowszechnienia wiedzy o historii Polski.

Na spotkaniu Prof. Hahna z polskimi przyjaciółmi i w obecności jego żony, dr Evy Hahn, wspominaliśmy dzisiaj jego podróże do Polski w okresie od 1969 r., mówiliśmy o polskim przekładzie jego książki (Dyplomacja bez listów uwierzytelniających. Polityka zagraniczna Adama Jerzego Czartoryskiego 18301840, PWN, Warszawa 1987), reakcjach jego studentów, ktorych woził do Auschwitz, nie zapomnieliśmy też o opiece, jaką go otaczała Służba Bezpieczeństwa, kiedy się zorientowała, że Hahn przemyca “Kulturę” paryską i rozmawia z “podejrzanymi“ historykami. Latami potem nie mógł dostać polskiej wizy, co uniemożliwiło mu napisanie kolejnej książki o Polsce. Ale kontakt z Polakami trwał dzięki “Solidarności”, dla której niemało wówczas zrobił. Inicjatywa z 2006 r. w sprawie odznaczenia prof. Hahna przez państwo polskie zaowocowała dziś Orderem Zasługi najwyższej klasy.

Teraz więzy naszego niemieckiego przyjaciela z Polską wzbogaca Irena Hahn-Fuhr, jego córka z piewszego małżeństwa (z Walerią Radziejowską), nowa dyrektorka warszawskiego Biura Fundacji Bölla.

Więcej w:

http://de.wikipedia.org/wiki/Hans_Henning_Hahn

http://www.stemplowski.pl/40-2014-01-18-polnische-wirtschaft.html

Korzystając z tej witryny wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, które usprawniają jej działanie.

© Ryszard Stemplowski